NIKOLA,
Drożków

Nikola codziennie ciężko pracuje…

Padaczka lekooporna - zespół ciągłych wyładowań, afazja, uposledzenie uysłowe w stopniu lekkim.

Nikola codziennie ciężko pracuje…

Nasza córka rozpoczęła swoje życie od walki. Przyszła na świat w 31 tygodniu ciąży ważąc zaledwie 980 gramów. W skali Apgar oceniona na 1 punkt… Zamiast radości, od pierwszej minuty jej życia czułam ogromny strach. Z niepokojem oczekiwałam każdej informacji dotyczącej stanu jej zdrowia.

Sporo czasu minęło, nim ważącą 1980 gramów córkę zabraliśmy w końcu do domu. Lista wypisanych zaleceń, konsultacji i badań ciągnęła się w nieskończoność. Od początku rozpoczęliśmy rehabilitację ruchową. Objęta programem wczesnego wspomagania rozwoju w specjalistycznym ośrodku Nikola robiła postępy. Jednak około drugiego roku życia zaczęłam odczuwać niepokój. Gdy inne dzieci w wieku córki zaczynały już mówić, Nikola jak zaklęta milczała. Mimo, że lekarze uspokajali „to wcześniak”, „ma czas” „nadgoni”, wewnętrzny lęk nie dawał spokoju. Wtedy pierwszy raz trafiliśmy do poradni psychologiczno- pedagogicznej. Padła diagnoza – LEKKIE UPOŚLEDZENIE UMYSŁOWE. Włączona terapia sprawiła, że w wieku 4 lat Nikola zaczęła mówić pojedyncze słowa. I znowu przestój. Kolejna diagnoza – AFAZJA.

Wraz z pójściem do szkoły, straty w rozwoju mojego wcześniaczka zaczęły być bardziej widoczne. Problemy z nauką zmusiły nas do przeniesienia córki do klasy terapeutycznej w szkole dla dzieci z wadami słuchu i mowy.

Dzisiaj Nikola ma 9 lat i chodzi do pierwszej klasy, którą musiała powtórzyć. Oprócz zajęć w szkole, korzystamy z licznych terapii, w tym z programu stymulacji neurosensorycznej - TOMATIS, który na podstawie indywidualnych konsultacji dostosowuje program do potrzeb konkretnego dziecka. Obecnie jesteśmy po dwóch takich dwutygodniowych seriach. Konieczne są kolejne, jednak koszt jednej serii to 1200 zł. To niestety więcej niż jestem w stanie zarobić…

Do tego dochodzą leki na padaczkę, zajęcia z rewalidacji, neurolog, turnusy rehabilitacyjne…

Każdy, kto ma chore dziecko wie, że każdą złotówkę ogląda się po kilka razy przed wydaniem, a i tak brakuje na leczenie, które jest drogie. Z drugiej strony jednak, chcemy zrobić wszystko, żeby pomóc naszemu dziecku. Przyszedł jednak moment, w którym zdałam sobie sprawę, że bez pomocy innych ludzi nie dam już rady. Potrzebujemy pomocnej dłoni…

KRS: 0000207472

CEL SZCZEGÓŁOWY: NIKOLA-PANEK-5C4B52B

Bądź na bieżąco

Chcesz być na bieżąco? Chcesz być na bieżąco?