Przed laty walczył o wolność Polski, teraz potrzebuje Twojej pomocy

Pan Wiktor,
Warszawa

Przed laty walczył o wolność Polski, teraz potrzebuje Twojej pomocy

Przed laty walczył o wolność Polski, teraz potrzebuje Twojej pomocy

Pragniemy poinformować, że cel zbiórki został osiągnięty!!!
Dziękujemy za Państwa wsparcie finansowe i ogromne zaangażowanie w realizację założonego celu.

Pan Wiktor Listopadzki, ps. „Wróbel” podczas Powstania Warszawskiego był starszym strzelcem pułku „Baszta” (batalion „Karpaty”, kompania K-2). Jak przyznaje, decyzja o podjęciu walki o wolność kraju była czymś naturalnym. Wychowany w duchu dewizy Wojska Polskiego „Bóg – Honor – Ojczyzna” razem ze swoimi znajomymi wstąpił w szeregi Armii Krajowej, biorąc udział w konspiracji. W trakcie Powstania Warszawskiego uczestniczył w walkach na Mokotowie, odpierając ataki wroga. W sierpniu 1944 roku stracił brata Zygmunta, który zginął podczas natarcia na dom Wedla.

Po upadku Powstania trafił do niewoli niemieckiej do obozu Sandsbostel. Po wojnie wrócił do Warszawy, gdzie mieszka również współcześnie.

Dziś Pan Wiktor ma 95 lat. Niestety, zamiast cieszyć się spokojną jesienią życia i zasłużonym odpoczynkiem, codziennie toczy bój z chorobą Alzheimera i stopniowym zanikiem pamięci. Wymaga całodobowej opieki, którą na zmianę sprawują jego syn Tomasz i zatrudniona pomoc.

Obecnie największym zmartwieniem pana Wiktora jest problem z poruszaniem się. Rozwiązać może go zakup wózka inwalidzkiego, którego koszt wynosi 2 tysiące złotych.

Pan Wiktor potrzebuje wsparcia ludzi o wielkich sercach – osób takich, jak Ty! Pokaż, że pamiętasz o bohaterach Powstania Warszawskiego nie tylko 1 sierpnia, ale przez cały rok!

Poznaj historię Pana Wiktora

Notka w Powstańczych Biogramach

https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/wiktor-listopadzki,27684.html

Historia pana Wiktora w Archiwum Historii Mówionej https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/wiktor-listopadzki,2493.html

KRS: 0000207472

CEL SZCZEGÓŁOWY: Pan Wiktor-Listopadzki-A58266A

Bądź na bieżąco

Chcesz być na bieżąco? Chcesz być na bieżąco?