Marzeniem Oliwii, jest żyć tak jak inni – zdrowi ludzie.

Oliwia,
Kwidzyn

Marzeniem Oliwii, jest żyć tak jak inni – zdrowi ludzie.

Mózgowe Porażenie Dziecięce Prawostronne Połowiczne

Marzeniem Oliwii, jest żyć tak jak inni – zdrowi ludzie.

Zdiagnozowane u Oliwii w ósmym miesiącu życia porażenie mózgowe, niespodziewanie przerwało moje spokojne macierzyństwo. Zakochana w córce i skupiona na codziennych czynnościach, dosyć późno zwróciłam uwagę na niepokojące symptomy. Diagnoza rozpoczęła zjawisko „kuli śnieżnej”. Każda kolejna konsultacja otwierała drzwi do kolejnych.

Od 11. miesiąca życia córki, zaczęłyśmy intensywną rehabilitację. Zanim Oliwia ukończyła pięć lat, z powodu szpotawości końskiej prawej stopy, przeprowadzono u niej trzy zabiegi botulinowe. Chwilę później zaplanowano kolejną operację, której celem było podcięcie ścięgna Achillesa. Była to ostatnia przeszkoda na drodze do prawidłowego ułożenia kończyny. Nasza pierwsza - wielka wygrana bitwa, w wojnie o normalność…

Niedługo cieszyłam się myślą, że najgorsze mamy za sobą. Kolejna diagnoza - ciężkie niedowidzenie prawego oka. Decyzję o ratowaniu wzroku dziecka podjęłam natychmiast. Po pierwszej operacji zaplanowano kolejną. Znowu strach, cierpienie dziecka, powrót do sił, ale udało się. Kolejne zwycięstwo. Dziś Oliwia ma 15 lat. Pół roku temu przeszła na Ukrainie zabieg fibrotomii tj. zabieg chirurgicznego leczenia przykurczów i napięć mięśniowych. Choć przykurcze nie zniknęły zupełnie, moje dziecko w drodze powrotnej, płakało ze szczęścia. Moja ukochana córka poczuła w końcu, że niebawem, będzie mogła poruszać się jak każda zdrowa dziewczyna.

Oliwia jest świadoma tego, jak wiele dzieli ją od normalności. Każda czynność w jej życiu to wyzwanie, które jednak z uporem podejmuje. Skutki porażenia mózgowego odczuwać będzie całe życie. Jednak z wielką dumą patrzę na każdy jej krok i drogę, którą przeszła. Nie poddaje się, chce być samodzielna i choć pokrojenie pomidora, czy odkręcenie słoika, poprzedza zaplanowana strategia, to ostatecznie zawsze podejmuje wysiłek – próbuje i wygrywa.

Moim zadaniem jest wspomóc tę walkę i tak czynię od czternastu lat. Oliwia ma jedno marzenie - żyć normalnie a moim celem w życiu, jest marzenie to spełnić.

Pomożesz nam ?

KRS: 0000207472

CEL SZCZEGÓŁOWY: Oliwia-Kisielewska-72223CC

Bądź na bieżąco

Chcesz być na bieżąco? Chcesz być na bieżąco?