Od 70 lat razem kroczą przez życie – sprawmy, by ich miłość kwitła mimo przeciwności losu

Pan Ryszard,
Warszawa

Od 70 lat razem kroczą przez życie – sprawmy, by ich miłość kwitła mimo przeciwności losu

Od 70 lat razem kroczą przez życie – sprawmy, by ich miłość kwitła mimo przeciwności losu

Pragniemy poinformować, że cel zbiórki został osiągnięty!!!
Dziękujemy za Państwa wsparcie finansowe i ogromne zaangażowanie w realizację założonego celu.

W czasie okupacji pan Ryszard (ps. „Sztychnicki”) dostarczał materiały szkoleniowe do miejsc, w których odbywało się tajne nauczanie. Do udziału w Powstaniu Warszawskim zgłosił się na ochotnika, tuż po jego wybuchu. Znalazł się w formacji Gozdawa, gdzie był szeregowym. Brał udział m.in. w pierwszej próbie zdobycia Dworca Gdańskiego, budowie barykady w Ratuszu i gaszeniu Kościoła Garnizonowego. Warszawę opuścił wraz z ludnością cywilną. Po Powstaniu trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Mauthausen, a następnie do kamieniołomów do Melku. W niewoli, w której spędził 244 dni, chorował z niedożywienia i został poddany eksperymentom medycznym. W dniu opuszczenia obozu ważył zaledwie 34 kg przy wzroście 172 cm!

Pani Krystyna, podobnie jak jej przyszły mąż, w czasie wojny działała w konspiracji. W wieku 14 lat wstąpiła do Szarych Szeregów, gdzie między innymi odbyła szkolenie przygotowujące ją do roli sanitariuszki. 1 sierpnia, w dniu rozpoczęcia walk o stolicę, przeszła zabieg przecięcia czyraka pod prawą ręką. Nie przeszkodziło jej to jednak w doręczeniu zaszyfrowanej informacji i przyłączeniu się do zrywu. Podczas Powstania była sanitariuszką w szpitalu polowym przy ul. Hożej 13 (Śródmieście Południowe), przyjmując pseudonim „Giewont”. Po kapitulacji opuściła Warszawę z ludnością cywilną. Wraz z rodzicami i rodzeństwem, w tym chorą na gruźlicę siostrą, trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie, a następnie do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie pracowała przy produkcji skrzyneczek na miny. Do Warszawy powróciła w sierpniu 1945 roku. Państwo Sempkowie pobrali się w 1948 roku, w wieku 18 lat. Od tego czasu tworzą szczęśliwe małżeństwo, będąc ze sobą na dobre i na złe. Wspólnie przeżyli trudny czas odbudowy stolicy i jeszcze trudniejsze represje wynikające z udziału w Powstaniu. 20 czerwca 2018 roku jest dla nich szczególną datą – tego dnia obchodzą 70. rocznicę ślubu!

Ogromną radość z wyjątkowego jubileuszu i wielu lat przeżytych u boku ukochanej osoby przyćmiewa pogarszający się stan zdrowia pani Krystyny, która ze względu na powikłania po udarze oraz postępującą chorobę Alzheimera już od ponad pół roku przebywa w Centrum Opiekuńczo-Leczniczym oddalonym prawie 20 km od miejsca zamieszkania Państwa Sempków. Mimo że sam ma status inwalidy wojennego II grupy i nie cieszy się już takim zdrowiem jak kiedyś, pan Ryszard kilka razy w tygodniu pokonuje drogę do placówki środkami komunikacji miejskiej. Dojazd do ośrodka, w którym przebywa żona, i powrót do domu zajmują mu około trzech godzin.

Z uwagi na podeszły wiek, przebycie tak odległej drogi staje się dla pana Ryszarda coraz bardziej kłopotliwe, szczególnie w trakcie upałów i mroźnych zimowych dni. Dlatego też wraz z wnukiem państwa Sempków z okazji ich pięknej, 70. rocznicy ślubu, pragniemy ułatwić panu Ryszardowi odwiedziny u żony. Chcemy opłacić mu półroczny abonament u jednej z warszawskich korporacji taksówkarskich, co znacznie skróciłoby i uprzyjemniło mu podróż do ośrodka. Miesięczny koszt przejazdów w obie strony wynosi około 1 500 złotych. By opłacić panu Ryszardowi podróże od 1 lipca do końca grudnia, potrzebujemy 10 tysięcy złotych. Dzięki współpracy i uprzejmości korporacji Sawa Taxi w Warszawie udało nam się obniżyć tę kwotę o połowę. Celem zbiórki jest 5 000 zł.

Pomóż nam sprawić wyjątkowy prezent parze, której historia udowadnia, że szczera i bezinteresowna miłość naprawdę istnieje. Sprawmy, by mimo przeciwności losu i postępującego czasu, nadal kwitła!

Zbiórka została założona z inicjatywy ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!

Poznaj historię Państwa Krystyny i Jana Ryszarda Sempków.

https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/jan-ryszard-sempka,1092.html

https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/krystyna-sempka,1123.html